WSZYSTKO CO POWINNAŚ WIEDZIEĆ O OFEROWANYCH PRZEZ NAS BADANIACH

Chcesz z nami zaplanować badania profilaktyczne?

Serdecznie zapraszamy do współpracy jednostki organizacyjne, firmy, zakłady pracy. Zadzwoń do nas lub napisz, aby otrzymać ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.Nasz BadaBus jeździ na terenie całej Polski.

E-mail: badabus@kwiatkobiecosci.pl; tel.: +48 691 439 29

Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją badań profilaktyczno-diagnostycznych dostępnych w BADABUSIE – Mobilnym Gabinecie Medycznym. 

Jeśli potrzebujesz badania, którego nie widzisz na poniższej liście napisz do nas, sprawdzimy czy uda nam się przygotować dla Ciebie indywidualną ofertę!

  • BADANIA DLA KOBIET

Cytologia – jest badaniem dla kobiet, które powinno być wykonywane regularnie (raz do roku) w ramach profilaktyki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Wczesne wykrycie RSM daje możliwość pełnego wyleczenia.
WAŻNE! Cytologię obowiązkowo pobiera się za pomocą specjalnej szczoteczki cytologicznej, która ma ogromny wpływ na końcowy wynik badania.

Cytologia płynna (LBC) – cytologia na podłożu płynnym, to metoda wykonywania badania cytologicznego, w której wymaz z szyjki macicy pobierany jest nie bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, ale na specjalne płynne podłoże. Cytologia płynna pozwala na większą wykrywalność zmian chorobowych względem cytologii klasycznej, poprzez uzyskanie większej ilości komórek do oceny.

Cytologia płynna (LBC) z genotypowaniem wirusa HPV (co-test) – to najlepszy test skriningowy, umożliwiający wykrycie zmian przednowotworowych oraz raka szyjki macicy. Dodatkowe wykonanie testu jakościowego, obejmującego 14 genotypów wirusa HPV, wykrywa najczęstsze typy niskiego oraz wysokiego ryzyka.

Test DNA HPV – badanie wykrywa obecność DNA 14 genotypów o wysokim ryzyku onkogennym (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 i 68) wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli wirusa HPV, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy.

Test na obecność mutacji genu BRCA 1 (badanie z krwi) – test oparty jest na badaniu genu BRCA1 (3 zmiany), nierzadko związanych z zachorowaniem na raka jajnika. Obecność mutacji w genie BRCA1 wiąże się z 45% ryzykiem raka jajnika w młodym wieku. Sprawdzenie obecności mutacji w tym genie powinna sobie wykonać każda Polka, w szczególności gdy zdiagnozowano u niej raka piersi – obecność mutacji wpływa na wybór leczenia, oraz gdy w rodzinie wystąpiły już zachorowania na raka piersi, jajnika.

Badanie CA 125 wykorzystywane jest głównie w diagnostyce chorób nowotworowych (np. w zdiagnozowaniu raka jajnika). Antygen ten występuje m.in. na powierzchni nowotworowo zmienionych jajników, ale także w niektórych tkankach prawidłowych u osób zdrowych. Jego obecność jest zatem normalnym stanem fizjologicznym, ale wysoki poziom CA 125 towarzyszy niektórym stanom zapalnym. Podwyższone stężenie CA 125 może świadczyć o toczącym się procesie chorobowym. 

USG piersi – jest kluczowym elementem w profilaktyce raka piersi, umożliwia wykrycie zmian niedostrzegalnych palpacyjnie lub wizualnie. Dodatkowo, pozwala na odróżnienie zmian torbielowatych od litych oraz ocenę rozmiaru i zasięgu zmian ogniskowych.

USG tarczycy – badanie tarczycy dostarcza informacji o wymiarach, strukturze oraz lokalizacji tego gruczołu. Pozwala zidentyfikować obecność guzków, torbieli, a także ewentualne nieprawidłowości w przepływie krwi lub zwapnienia w tarczycy.

USG jamy brzusznej – ultrasonografia brzuszna to metoda diagnostyczna pozwalająca na wizualizację narządów w jamie brzusznej za pomocą fal ultradźwiękowych. Jest to badanie całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Lekarz przeprowadzający USG jest w stanie ocenić, czy badane narządy mają odpowiednią wielkość, strukturę i budowę, a także czy występują w nich jakieś nieprawidłowości, takie jak guzy, torbiele czy złogi. Ponadto sprawdza, czy unaczynienie i położenie organów są prawidłowe.

Analiza składu ciała  – badanie to obejmuje pomiar masy ciała, zawartości tkanki tłuszczowej (kg, %), beztłuszczowej masy ciała, masy tkanek miękkich, kości, wody całkowitej w organizmie, podstawowej przemiany materii oraz oszacowanie wskaźnika masy ciała BMI, wskaźnika tłuszczu trzewnego i wieku metabolicznego.

Badanie na krew utajoną w kale – stanowi nieinwazyjną procedurę diagnostyczną raka jelita grubego. Pełni rolę testu szczególnie skutecznego we wczesnym etapie choroby, gdy ewentualne krwawienia są niewidoczne gołym okiem. Test stosuje się profilaktycznie, wykonując go raz w roku, zwłaszcza u osób po 40 roku życia oraz których historia rodziny dotyczy występowanie raka jelita grubego u bliskiego krewnego (takiego jak rodzice, rodzeństwo lub dzieci).

Marker CEA  – antygen CEA to jeden z markerów nowotworowych, którego obecność w określonym stężeniu surowicy w krwi może sugerować występowanie zmian nowotworowych. takich jak nowotwory układu pokarmowego – wątroby, trzustki, jelita grubego i odbytu, a także tarczycy i płuc.

Witamina D Total (badanie z krwi) – niedobór witaminy D sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje, a także choroby takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, a nawet niektóre typy nowotworów, np.: prostaty czy piersi. Osoby z niedoborem witaminy D są również bardziej narażone na depresję. Witamina D odgrywa też ważną rolę w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie, ponieważ wspomaga przyswajanie wapnia -głównego budulca kości.tarczycy

BADANIA DLA MĘŻCZYZN

Badanie PSA ang. prostate Specific Antigen (z krwi) – badanie antygenu gruczołu krokowego (prostaty lub inaczej stercza), jest wykonywane u mężczyzn w celu wczesnego wykrycia raka prostaty. Regularnie sprawdzanie poziomu PSA pozwala na jak najszybsze zdiagnozowanie nowotworu gruczołu krokowego, co zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie.

Badanie na krew utajoną w kale – stanowi nieinwazyjną procedurę diagnostyczną raka jelita grubego. Pełni rolę testu szczególnie skutecznego we wczesnym etapie choroby, gdy ewentualne krwawienia są niewidoczne gołym okiem. Test stosuje się profilaktycznie, wykonując go raz w roku, zwłaszcza u osób po 40 roku życia oraz których historia rodziny dotyczy występowanie raka jelita grubego u bliskiego krewnego (takiego jak rodzice, rodzeństwo lub dzieci).

Marker CEA – antygen CEA to jeden z markerów nowotworowych, którego obecność w określonym stężeniu surowicy w krwi może sugerować występowanie zmian nowotworowych. takich jak nowotwory układu pokarmowego – wątroby, trzustki, jelita grubego i odbytu, a także tarczycy i płuc.

Witamina D Total (badanie z krwi) – niedobór witaminy D sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje, a także choroby takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, a nawet niektóre typy nowotworów, np.: prostaty czy piersi. Osoby z niedoborem witaminy D są również bardziej narażone na depresję. Witamina D odgrywa też ważną rolę w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie, ponieważ wspomaga przyswajanie wapnia -głównego budulca kości.tarczycy

USG jamy brzusznej – ultrasonografia brzuszna to metoda diagnostyczna pozwalająca na wizualizację narządów w jamie brzusznej za pomocą fal ultradźwiękowych. Jest to badanie całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Lekarz przeprowadzający USG jest w stanie ocenić, czy badane narządy mają odpowiednią wielkość, strukturę i budowę, a także czy występują w nich jakieś nieprawidłowości, takie jak guzy, torbiele czy złogi. Ponadto sprawdza, czy unaczynienie i położenie organów są prawidłowe.

USG jąder – badanie ultrasonograficzne jąder jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą obrazowania, używaną do oceny struktury i ukrwienia jąder, najądrzy oraz powrózków nasiennych. Przeprowadzenie badania worka mosznowego pozwala wykryć wszelkie zmiany patologiczne, takie jak żylaki powrózka nasiennego, torbiele oraz guzki.

Analiza składu ciała  – badanie to obejmuje pomiar masy ciała, zawartości tkanki tłuszczowej (kg, %), beztłuszczowej masy ciała, masy tkanek miękkich, kości, wody całkowitej w organizmie, podstawowej przemiany materii oraz oszacowanie wskaźnika masy ciała BMI, wskaźnika tłuszczu trzewnego i wieku metabolicznego.